Dňa 15.9.2018 sa na Slovensku konalo podujatie Upracme (si) Slovensko. Podujatie je súčasťou globálnej iniciatívy World Cleanup Day (v preklade Svetový čistiaci deň). Do tejto globálnej akcie, konajúcej sa v jeden deň na celom svete prvýkrát v histórii, sa zapojilo viac ako 13 miliónov účastníkov v 144 krajinách sveta. Ďalších 11 krajín muselo upratovania odložiť kvôli zlému počasiu a hroziacim hurikánom či tajfúnom. Príbeh Svetového čistiaceho dňa začal v roku 2008 v Estónsku, kedy (vtedy ešte národné) hnutie Let’s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50 000 obyvateľov a spoločne vyčistili za jeden deň celú krajinu. Počas desiatich rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do takmer 160 štátov sveta. Cieľom akcie je odpratať z ulíc a prírody odpad, ktorý tam nepatrí.

podujatie upracme slovensko 2018, ucastnici a organizatori v bratislave.

Účatníci a organizátori Upracme (si) Slovensko 2018, Bratislava

Upracme (si) Slovensko

Inicatíva Upracme (si) Slovensko vznikla veľmi nedávno, len pred pár týždňami, keď sa tím nadšencov (Veronika Repiská, Lucia Kelnarová, Matej Kucek, Veronika Smažáková, Radovan Kramár, Peter Ďubek, Monika Čermáková a Eva Laciková a iní) rozhodol zapojiť do tohto globálneho hnutia. Za túto krátku dobu sa k nim pridalo viacero lokálnych organizátorov, a tak sa podujatie konalo približne v 24 miestach na Slovensku a to konkrétne v Banskej Štiavnici, Bratislave, Brezne, Cinobani, Hlohovci, Holíči, Hviezdoslavove, Kysuckom Novom Meste, Martine, Námestove, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Rabči, Ružomberku, Senci, Snine, Stupave, Šahoch, Šútove, Trnave, Turanoch, v Zázrivej a Zvolene. Okrem skupinových akcií sme evidovali aj množstvo jednotlivcov, ktorí pozbierali odpad vo svojom okolí.

Na Slovensku sa zapojilo približne 550 dobrovoľníkov a vyzbieralo sa 3,8 ton odpadu. Zúčastnili sa aj deti aj dôchodcovia, jednotlivci aj skupinky kolegov, či kamarátov.

Podujatie bolo možné usporiadať za tak krátky čas  aj vďaka partnerom pomáhajúcim s organizáciou ako Mother flower, TrashOut a Digitask, ktorí prispeli svojím časom a vedomosťami. S materiálnym vybavením a odvozom nám pomohli najmä partneri pôsobiaci v odpadovom sektore ako Redox, OLO, FCC a Brantner. Samozrejme chceme poďakovať aj zástupcom miest, ktorí veľmi ochotne akciu podporili a našim ostatným a mediálnym partnerom. Zoznam partnerov, ktorí sa zapojili do akcie môžete nájsť na www.upracmeslovensko.sk alebo na Facebook udalosti. Zároveň sme vďační aj všetkým účastníkom, ktorí sa zapojili a urobili naše Slovensko a niečo čistejším.

Zdroj: Veronika Repiská, Lucia Kelnarová a Matej Kucek z organizačného tímu Upracme (si) Slovensko

Evidencia problémových oblastí a nelegálneho odpadu

Problémové miesta boli pred akciou nahlasované prostredníctvom aplikácie TrashOut, ktorá je pôvodom zo Slovenska. TrashOut je zároveň aj partnerom samotnej globálnej akcie World Cleanup Day. Prostredníctvom tejto aplikácie bolo nahlásených takmer 45 tisíc skládok vo viac ako 110 krajinách. Na Slovensku bolo nahlásených vyše 6 tisíc, z toho 1000 je v aplikácii evidovaných ako vyčistených. Počas Upracme (si) Slovensko sme vyčistili 31 nelegálnych skládok len počas pár hodín spolu s množstvom iného drobného odpadu. Najväčšiu časť odpadu tvorili plasty – najmä fľaše a obaly z výrobkov. Našli sa aj pneumatiky, strešné nosiče, káble, umývadlo, či iné kuriozity.

V aplikácii je vidno vyčistené miesto v Bratislave. Zdroj: TrashOut

Detailna fotografia skládky, zdroj: TrashOut

Čo ďalej?

Záleží nám na našej rodnej zemi, na jej krásnej prírode, a preto by sme ju chceli spoločnými silami zbaviť odpadu, ktorý sa tu za roky ignorancie a ľahostajnosti nazhromaždil. Chceme sa prechádzať po čistých námestiach, parkoch, lúkach, či vyliezť napr. na Kriváň bez toho, aby sme okolo seba videli krabičky od cigariet, či vyhodené plechovky od piva. Recyklujeme málo a sme na chvoste spomedzi krajín Európskej únie. Uvedomujeme si, že čistiace podujatia nie sú riešením problému a máme v pláne sa venovať aj prevencii, či už prostredníctvom vzdelávania alebo iných aktivít. Toto podujatie teda určite nebolo naše posledné a spolu s partermi sa budeme ďalej snažiť o čistejšie Slovensko, nezabudnite preto sledovať našu Facebook stránku Upracme Slovensko alebo www.upracmeslovensko.sk.

Categories: Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *